От гръц. ез, maraphon. Групово занимание с продължителност от няколко часа (повече от 5) до няколко дни, използвано в тренинга на професионалисти, в психопрофилактиката (психопрофилактика) на здрави пациенти и значително по-рядко за целите на психотерапията.
Типичен пример се явява „маратонът в почивните дни” («марафон в выходные дни») (week-end meeting) с продължителност 24-48 часа, който позволява на участниците да придобият групов опит, без да се откъсват от работата или ученето. Временният режим на работа на М. може да бъде директивно структуриран от водещия с фиксиране на почивки за хранене и сън, а друг вариант е в процеса на недирективна работа отговорността за разпределянето на времето на заниманието да се предаде на групата и на всеки участник поотделно. М. се провежда изолирано и еднократно с тренингова цел или за да се активизира самопознанието, а също така може да се включи в цикъла на обичайните групови занимания за решаване на тактически тренингови или терапевтични задачи. Продължителната форма на груповите занимания често се съчетава с екстравагантни съдържания от типа на колективната екзистенциална изповед, на нудисткия М. или провеждането ù е породено от необходимостта да се преодолее цял блок емоционално-стресови ситуации – „Ерхардовски семинари” ((«Эрхардовские семинары» (EST)).
Основните специфични механизми на М. са: 1) интензивността и концентрираността на психотерапевтичните отношения и на тренинговите прийоми превишават интензивността на аналогичното сумарно време на блока от „класически” („классические”) (90-минутни) занимания, благодарение на спестеното време за „разгрявка” и за структуриране на групата; 2) нарастващата астенизация и нарушаването на биологичния денонощен ритъм, поведенческите стереотипи на участниците (особено при занимания през нощта без фиксирани почивки за сън) намаляват съпротивата (сопротивление), спомагат за по-свободния израз на емоциите и облекчават възникването на изменени състояния на съзнанието, на инсайти (инсайт), и усвояват новия опит; 3) непрекъснатостта на груповия опит спомага за включването на разнообразни упражнения и преживявания в единен групов контекст.
М. изисква значителни психофизически ресурси и умела терапевтична работа на водещите.
***
Из: „Психотерапевтична енциклопедия“ (2019),
Автор: Борис Карвасарски
Оригинално заглавие: „Психотерапевтическая энциклопедия“
Превод от руски език: Силвия Давидова-Иванова
ISBN 978-1-68454-600-8